Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Disputas: Tidligere påvisning av Lewy-legeme sykdom

Camilla Christina Pedersen disputerer 19. mai 2025 for ph.d.-graden ved Universitetet i Stavanger med avhandlingen "Ultrasensitive biomarker signatures of early-stage Lewy body disease".

Publisert 13.05.2025
En person med langt hår som bruker briller

Parkinson sykdom (PS) og demens med Lewy-legemer (DLB), til sammen referert til som Lewy-legemer sykdommer (LBD), er progressive nevrodegenerative sykdommer som rammer over 14 000 personer i Norge. Et felles patologisk kjennetegn er opphopning av alfa-synuklein i såkalte Lewy-legemer. Samlet omtales sykdommene derfor som Lewylegemesykdommer (LBD). Identifisering av nye biomarkører for LBD er viktig for bedre diagnostikk i tidlig fase av sykdommen, og for å legge til rette for mer målrettede og persontilpassete behandlingsstrategier. Nye, ultrasensitive analysemetoder åpner for påvisning av biomarkører i svært lave konsentrasjoner, og dermed tidligere diagnose.   

Pedersen analyserte biomarkører knyttet til nevrodegenerasjon, inflammasjon og alfa-synuklein-patologi. Parkinsonpasienter hadde økte verdier av nevrofilament (NFL) i serum, og nivåene av disse økte raskere med alderen hos pasienter sammenlignet med friske eldre. Forhøyet NFL var også assosiert med raskere kognitiv og motorisk svekkelse ved PS. Et panel med sju inflammatoriske biomarkører kunne skille PS, DLB og friske eldre. Vi utviklet og validerte også en høysensitiv metode basert på «single molecule array» (SIMOA) for å påvise fosforylert alfa-synuklein i cerebrospinalvæske. Det ble imidlertid ikke funnet signifikante forskjeller på nivåene av denne markøren mellom parkinsonpasienter og kontrollpersoner.

Identifiserte biomarkører øker forståelsen av underliggende biologiske prosesser knyttet til utvikling av LBD og kan i framtiden bidra til tidligere og mer presise diagnoser, samt bedre prediksjon av risiko for utvikling av spesifikke symptomer over tid. Resultatene kan videre danne grunnlag for mer skreddersydd behandling og omsorg i helsevesenet.

Personlia:

Christina har en mastergrad i biologisk kjemi fra Universitetet i Stavanger. Doktorgraden utgår fra Det teknisk-naturvitenskapelige fakultet ved Universitet i Stavanger og Senter for Bevegelsesforstyrrelser (NKB) ved Stavanger universitetssjukehus. Arbeidet ble utført ved NKB. 
Hovedveileder: Dr. Johannes Lange. Biveileder: Dr. Jodi Maple-Grødem.
Prosjektet ble støttet av Helse Vest (doktorgradsstipend 29604) og Norges Parkinson Forskningsfond.

Tidspunkt og sted for prøveforelesning:

19. mai 2025 klokken 09.00 

Oppgitt emne:

“Emerging blood-based biomarkers in Alzheimer’s disease: from discovery to clinical translation”

Sted: Aula, 2. etg sydbygg, SUS

Prøveforelesningen kan i tillegg strømmes her (Vimeo)

Tidspunkt og sted for disputas:

19. mai 2025 klokken 11.00 

Tittel på avhandlingen:
"Ultrasensitive biomarker signatures of early-stage Lewy body disease "
Sted: Aula, 2. etg sydbygg, SUS

Disputasen kan i tillegg strømmes her (Vimeo)

Bedømmelseskomité: 

  1. opponent: Senior researcher Dr. Anja Hviid Simonsen, Danish Dementia Biobank
  2. opponent: Associate Professor Erika Bereczki, Karolinska institutet, Sweden
  3. medlem av komiteen: Prof. Eduardo Alexandre Barros e Silva, Universitetet i Stavanger

Leder av disputasen: 

Instituttleder Päivi Annele Teivainen-Lædre, UiS 

Både disputas og prøveforelesning er åpne for alle interesserte.