Simuleringskurs som styrker kvalitet og pasientsikkerhet
Hvordan skaper vi tryggere behandlere og bedre pasientsikkerhet? Nylig deltok ansatte fra HDS og HUS på Grunnkurs i helsefaglig simulering på Haraldsplass.

Saken ble først publisert på Intranett for Haraldsplass Diakonale sykehus.
Forrige uke ble det gjennomført Grunnkurs i helsefaglig simulering på Haraldsplass Diakonale Sykehus. Kurset er et tredagers fasilitatorkurs i regi av RegSim Vest, med lokal kursstab fra Haraldsplass Diakonale Sykehus (HDS), Haukeland universitetssjukehus (HUS) – og denne gangen også fra Førde.
Kurset kombinerer teori og praksis, og gir deltakerne en grundig innføring i fasiliteringspedagogikk, spørreteknikker og scenariodesign. Gjennom workshops og simuleringer får alle deltakerne prøve seg i ulike roller. Dag to og tre utvikler deltakerne egne kasuistikker som de fasiliterer for resten av gruppen, med tett oppfølging og konstruktive tilbakemeldinger fra kursstaben.
– Dette er et svært deltakeraktivt kurs, hvor kursstaben er tett på gjennom hele forløpet. Målet er å gjøre kommende fasilitatorer godt rustet til å drive kvalitetssimuleringer, sier Eirik Klykken Johnsen, fagansvarlig anestesisykepleier og simuleringskoordinator ved Haraldsplass.

Tverrfaglig deltakelse
Blant deltakerne var både leger og sykepleiere fra HDS og HUS, i tillegg til ansatte fra VID. En av deltakerne hadde ikke helsefaglig bakgrunn – noe som viser bredden i simuleringsmetodikken.
– Selv om dette er et kurs i helsefaglig simulering, ser vi at metodene også kan brukes i mange andre sammenhenger. Med riktig pedagogikk kan simulering bidra til læring langt utover trening på akutte hendelser, forklarer Johnsen.
Bidrar til bedre pasientsikkerhet
Kurset er utviklet i samarbeid mellom RegSim Vest og SAFER, og bygger på forskning som viser at målrettet simulering gir betydelig gevinst – både i form av økt pasientsikkerhet og mer effektiv ressursbruk.
Deltakerne får undervisning iblant annet:
- Oppbygging og faser i simulering
- Spørreteknikker og fasilitering
- Scenariodesign og kasuistikkutvikling
- Ikke-tekniske ferdigheter og CRM
- Voksenpedagogikk
Totalt gjennomføres seks simuleringer i løpet av kurset, hvorav fire basert på deltakernes egne case.
– Deltakerne blir spesielt gode på å stille åpne spørsmål og stimulere til refleksjon. Disse ferdighetene er også svært nyttige i andre situasjoner, som for eksempel debriefing etter alvorlige hendelser i sykehus, sier Johnsen.

Har du lyst å være med på kurs?
Neste grunnkurs i helsefaglig simulering arrangeres uke 34 på HUS, med påfølgende kurs uke 3 i 2027 på HDS. Kurset går over tre dager, samt en oppfølgingsdag 6–8 uker senere.
– Alle som er motiverte for å jobbe med simulering og har dette avklart med leder, er velkommen til å ta kontakt, avslutter Johnsen.