Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Lystgass til barn

På sykehuset hender det at barn må gjøre undersøkelser de synes gjør vondt eller er skumle. Da kan de få lystgass, som er en usynlig gass som pustes inn gjennom en maske. Den virker både smertestillende, beroligende og litt søvndyssende.

Om bruk av lystgass på sykehus

Lystgass som brukes på sykehuset er en medisinsk gass som er en blanding av 50 prosent oksygen og 50 prosent dinitrogenoksid (lystgass).

Det varierer når det er aktuelt med lystgassbehandling, men det brukes i økende grad for å unngå å bruke tvang, som for eksempel å holde fast barnet. Om det er aktuelt for ditt barn, blir besluttet i samråd med dere som foreldre og helsepersonell i forkant av undersøkelsen eller behandlingen. Formålet med bruken er å hindre tvang hos barnet og gjøre undersøkelsen eller prøvetakingen lettere å gjennomføre.

Det er i utgangspunktet ikke en nedre aldersgrense, men i praksis brukes det fra 4-årsalderen da barnet må samarbeide om å holde og akseptere maske foran munn og nese. Eksempler på undersøkelser som gjøres ved hjelp av lystgass er å ta blodprøver, sy et sår og sette sprøyter.

Før

Når barn får en innkalling til sykehuset, er det lurt å forberede barnet på hva de skal, og hvorfor. Kanskje må barnet gjøre noen undersøkelser eller ta noen prøver som kan oppleves skummelt eller vondt. Det å bruke tid på å forberede barn har stor betydning for hvordan barn opplever situasjonen og hvordan de forholder seg til sykdom og behandling videre.

 

Se gjerne forberedelsesfilmen før dere kommer til sykehuset. Du kan skru på undertekster i spilleren.

 
 

På sykehuset

Før prosedyren/undersøkelsen får du tilpasset smertelindring og lokalbedøvelse. Det kan være bedøvelsesplaster, smertestillende eller liknende. Dette må ofte virke en stund før vi kan starte selve prosedyren og behandlingen med lystgass.

Før vi begynner, viser vi deg hvordan masken ser ut og forklarer hva som skal skje. Masken kan ha litt forskjellig utseende og farge. Vi finner den masken som passer deg best.

Illustrasjonsfoto. Vi finner den masken som passer deg best.

Vi har forskjellige duftpenner som vi kan tegne med inni masken, sånn at det lukter jordbær, vanilje eller sjokolade. Du kan selv få velge hvilken lukt du vil ha i masken.

Illustrasjonsfoto. Du kan lukte på tusjene og velge den lukten du liker best.

Sykepleieren tegner i masken med den lukten du har valgt.

Illustrasjonsfoto. Sykepleieren tegner i masken med den tusjen du har valgt.

 

Under

Du kan sitte eller ligge når du puster lystgassen. Foreldrene dine eller andre omsorgspersoner får være sammen med deg hele tiden. Hvis du vil kan du sitte på fanget til en av foreldrene dine. Sykepleieren kan hjelpe deg med å holde masken, eller du kan holde masken selv.

Illustrasjonsfoto. Når du får lystgass kan du sitte alene i stolen eller på fanget til en av foreldrene dine.

Lystgassen kan gjøre deg litt svimmel, og du kan føle prikking i ben og armer og kanskje at kroppen blir slapp. Det går raskt over. Du puster i masken i noen minutter før du skal behandles. Så fortsetter du å puste inn lystgassen med rolige og dype pust under hele behandlingen.

Illustrasjonsfoto. Du puster i masken i noen minutter.

Det kan suse litt fra utstyret, og hver gang du trekker pusten vil du høre en slags pustelyd. Mange synes det høres ut som lyden astronauter lager når de puster i verdensrommet. Du er våken hele tiden, ser og hører og sykepleieren forteller deg hele tiden hva som skal skje.

Vi passer på deg

Sykepleieren er med hele tiden og passer på deg. Noen ganger bruker vi også et apparat som måler at du puster godt. Det fester man med en klype på fingeren, og det gjør ikke vondt.

Etter

Når vi tar bort masken, forsvinner lystgassen ut av kroppen på noen få minutter.

Når alt er ferdig, er det lurt å bli sittende litt. Etter noen minutter føler du deg helt som vanlig igjen.  Når du er helt ferdig får du en premie, og du trenger ikke å observeres på sykehuset i etterkant fordi du har brukt lystgass.

Illustrasjonsfoto. Du kan velge en premie når du er ferdig.

 

Vær oppmerksom

Gravide skal ikke oppholde seg i rommet under administrasjon av lystgass.

Sist faglig oppdatert 13.03.2024

Kontakt

Våland Barne- og ungdomsklinikken

Kontakt Barne- og ungdomsklinikken
En by med mange bygninger

Våland

Transport

Gerd-Ragna Bloch Thorsens gate 8, 4011 Stavanger.

​Disse poliklinikkene og fagområdene blir på Våland:
  • Blodbanken

  • Blodprøvetaking

  • Dagkirurgi Våland (fra april/mai 2026)*

  • Diagnosestasjonen Våland

  • Endokrinologisk og diabetes poliklinikk Våland

  • Fostermedisinsk poliklinikk Våland

  • Fysioterapi Pusterommet Våland

  • Gastrokirurgisk poliklinikk Våland

  • Gastromedisinsk poliklinikk Våland

  • Geriatrisk poliklinikk Våland

  • Gynekologisk poliklinikk Våland

  • Hjertesvikt poliklinikk Våland

  • Hørselsentral Våland

  • Kardiologisk poliklinikk Våland

  • Lungepoliklinikk Våland

  • Medisinsk dagpost Våland

  • Nevrologisk poliklinikk 2 Våland

  • Nevrologisk poliklinikk Våland

  • Nevropsykologisk poliklinikk Våland

  • Onkologisk poliklinikk Våland

  • Ortopedisk poliklinikk Våland

  • Plastikk- og håndkirurgi - ergoterapi Våland

  • Plastikk- og håndkirurgisk poliklinikk Våland

  • Preoperativ poliklinikk anestesi Våland

  • Preoperativ poliklinikk urologi og gastrokirurgi Våland

  • Revmatologisk poliklinikk Våland

  • Smertepoliklinikk Våland

  • Urologisk poliklinikk Våland

  • Vardesenteret
  • Øre-nese-hals poliklinikk Våland

*Fra og med 16. november vil dagkirurgi være i Hillevåg. I løpet av 2026 flytter dagkirurgi til Våland. 

Parkeringshuset på Våland har 313 parkeringsplasser. Disse er forbeholdt besøkende til Stavanger universitetssjukehus (SUS) og til St. Svithun hotell.

Fra parkeringshuset kan du ta heisen rett opp i sykehusets hovedinngang. 

For å komme til parkeringshuset, følger du skiltene fra Fylkeslege Ebbells gate. Parkeringshuset er godt belyst og videoovervåket.

Høyden for bil i parkeringshuset er 2.1 meter.

Bilens skilt blir automatisk lest av på kamera ved inn- og utkjøring. Du trenger ikke å trekke parkeringsbillett. 

For parkering på uteområder, husk å beregne nok parkeringstid. Det kan være noe ventetid ved sykehuset.

Du har fire alternativer for å betale for parkeringen:

  1. Last ned Aimo-appen eller EasyPark-appen* og registrer deg. Parkeringen din belastes automatisk ved utkjøringen.
  2. Betal ved avreise. Tast inn bilens registreringsnummer på automat.
  3. Betal innen 48 timer.
  4. Faktura i posten. OBS! Du får et fakturagebyr i tillegg.

Du trenger ikke legge parkeringsbillett i ruta.

EasyPark-koden er 4747 ved akuttmottaket og 9860 på øvrige automater.

Ønsker du kvittering, eller forlater du parkeringsanlegget før valgt antatt makstid, bruker du samme kort i automaten på nytt. Du vil da få en kvittering på betalt beløp.

*Ved bruk av Easypark til parkering og lading av el-bil kommer en serviceavgift på 15 % i tillegg (minimum kr 4,90,- pr parkeringstransaksjon). 

Besøkende kan bruke parkeringshuset for medarbeidere på Våland til MC-parkering. Dette parkeringshuset har merkede plasser for MC. Det er også oppmerkede MC-plasser ved BUPA (inngang L på kartet). 

MC-parkering på plasser som er merket parkering for MC er vederlagsfritt. Ved parkering på ordinær parkeringsplass, er parkeringsavgiften som for bil. 

Det er mulighet for korttidsparkering ved hovedinngangen på Våland (maks 15 minutter). ​

Det finnes HC-plasser ved alle besøksinngangene på Våland. 

Utenfor hovedinngangen (inngang 1) er det fire parkeringsplasser som er forbeholdt bevegelseshemmede. Disse har en tidsbegrensning på fire timer. 

Det finnes også parkeringsplasser reservert for bevegelseshemmede i parkeringshuset for besøkende. Disse plassene er avgiftsbelagt som annen parkering på sykehusområdet.

Her er kart som viser alle parkeringsplassene reservert for bevegelseshemmede

Besøkende til Våland med el-bil parkerer i parkeringshuset for besøkende, og betaler​ som ordinær parkering. I parkeringshuset er ​det ladestasjoner for el-bil. Det er fire ladekontakter, alle er plassert i U2. Det koster 10 kroner per time for lading.

Hvis du skal oppholde deg på sykehuset i over tre dager, kan du som pasient eller pårørende kjøpe parkeringstillatelse til redusert pris.

Du må betale full parkeringsavgift de tre første døgnene. Deretter vil du kunne kjøpe en digital parkeringstillatelse til redusert pris.

Parkeringstillatelse (ukesparkering) i parkeringshuset koster 350 kroner per uke. NB! Gjelder kun i parkeringshuset (ikke utendørsparkering). 

Slik får du kjøpt parkeringstillatelsen

Ta kontakt med avdelingen din for å få rekvisisjon for parkeringstillatelse. Avdelingen vurderer om du har behov for langtidsparkering.

Ta med rekvisisjonen til pasientinformasjonen i foajeen ved hovedinngangen. Der blir bilens registreringsnummer registrert i Aimo park sitt parkeringssystem. Du har da digital parkeringstillatelse. Denne vil avsluttes automatisk etter én uke.

Pasientinformasjonen er åpen mandag–fred​ag klokken 07.30–21.00, lørdager klokken 10.00–19.00 og søndager klokken 11.00–19.00.

Digital parkeringstillatelse må betales med bankkort.

Ved behov for parkering lengre enn én uke, ber du avdelingen fylle ut en ny rekvisisjon. ​

Har du spørsmål eller ønsker å klager på parkeringen ved SUS, ta kontakt med Aimo Park. Det er de som dirigerer parkeringen på SUS Våland. 

 

Buss​

Det er flere busstopp langs sykehusets område. De nærmeste er "SUS Våland" (nærmest hovedinngang), "Stavanger legevakt" og "Fredrik Nannestads vei".

Flybussen stopper også på "SUS Våland". 

Finn mer informasjon om bussruter på kolumbus.no.

Tog

Nærmeste togstasjon er Paradis stasjon. Denne ligger ca. én kilometer fra hovedbygget. Se Kolumbus.no for rutetider.