Forskning ved revmatologisk avdeling
Avdelinga vår har høy forskningsaktivitet og flere medarbeidere med doktorgrad. Vi er svært takknemlige for at så mange av pasientene våre stiller opp i studier! Dette er viktig for at vi sammen kan jobbe for bedre forståelse av sykdommene og utvikle bedre behandling for framtida.
Pågående studier
Picassostudien
Picassostudien for artrose i tommelens rotledd: Sammenligning av ulike behandlinger ved artrose i tommelens rotledd (Picasso)
RA-DRUM-studien
RA-DRUM er en stor europeisk studie som gjennomføres i samarbeid med flere sykehus i Norge og Europa. Formålet med studien er å undersøke om individualisert legemiddeldosering av TNF-hemmere basert på regelmessige vurderinger av legemiddelnivået i blodet er bedre enn standard behandling hos voksne med revmatoid artritt.
Du kan bli med i studien dersom du har leddgikt og har lav sykdomsaktivitet og brukt medikamentet adalimumab 3–24 måneder.
Mer informasjon om studien kan finnes på The Rheumatoid Arthritis therapeutic DRUg Monitoring trial (RA-DRUM) - Diakonhjemmet sykehus