Visuell guide for røntgen
En visuell guide er en bildeserie med tekst som beskriver hvordan et bygg eller et område ser ut. Den kan også forklare en hendelse eller en situasjon. Guidene kan være en støtte for deg som har behov for å forberede deg før en time hos oss. Den visuelle guiden kommer i tillegg til informasjonen du får i innkallingsbrevet, og informasjon du finner på andre sider på sus.no.
1.
På røntgenlaben vil du møte en radiograf. En radiograf er en person som tar bilder av innsiden av kroppen din, og som passer på at du har det bra under undersøkelsen.
Alle røntgenlabene har muligheter for håndvask. Det er også skohorn tilgjengelig. For å få gode bilder, er det viktig at kroppsdelen du skal ta bilde av, er i riktig posisjon. Radiografen vil bruke tid på å forklare og posisjonere deg riktig. Du må fjerne smykker, klokker og noe tøy, dersom dette ligger i området som skal avbildes.
Hvor lang tid undersøkelsen tar, avhenger av hvilken undersøkelse du skal ta og hvor godt du klarer å forflytte deg.
Mer informasjon om akkurat din undersøkelse finner du i innkallingsbrevet ditt. Husk å lese alle sidene.
Radiografen kan bruke et spesielt forkle (blyforkle) dersom det er nødvendig å være i rommet sammen med deg mens bildene tas. Fordi radiografer jobber med røntgen hver dag, må de beskytte seg mot unødvendig stråling. Blyforkleet gjør at de kan utføre arbeidet sitt på en trygg måte. Som pasient trenger du derimot ikke å bruke blyforkle.
Idet bildet blir tatt, kan du høre en summing og et pip fra røntgenapparatet.
2.

Dette er ventesone B201. Denne ventesonen er felles for flere laber. Du kan høre lyd av mennesker som prater, og av og til kan du høre lyden av alarmer. Du kan også se pasienter som ligger i senger, bli trillet forbi.
Du kan følge med på skjermen på veggen for å se når det er din tur, og hvilken lab du skal gå til. Dersom du er usikker, kan du snakke med sekretæren i luken. Ekspedisjonen er åpen fra klokken 08-22 alle dager.
Ventesonen har toaletter og vanndispenser tilgjengelig.
3.

4.

Røntgenapparatet kan stå i denne posisjonen hvis du skal ta bilder av for eksempel fot eller bekken.
Her viser radiografen hvordan det ser ut dersom du skal ligge på ryggen mens vi tar bilder av deg.
Vær forberedt på at du må fjerne tøy, smykker og metall fra området som skal undersøkes.
5.

6.

7.
