Trener på traumebehandling

To ganger i året drilles SUS' traumeteam på skadebehandling i svært realistiske settinger. Onsdag 29. april fikk de kjørt seg på "hardt skadde" Lærdal-dukker i akuttmottaket.

Lars Rasdal og Marte M. Strandskog (foto)
Publisert: 29.04.2009 09:47
Sist oppdatert: 29.04.2009 02:23



– Traumesimulering er en viktig kvalitetsikring av ulykkeshåndtering. I dag trener vi på to ulike scenarier basert på reelle pasientforløp hentet fra pasientregisteret vårt. Målet er å samkjøre de ulike yrkesgruppene til å fungere som et best mulig team, forteller traumekoordinator Kjell E. Tjosevik.

Traumeteamet består av kirurger, anestesileger, ortopeder, mottakssykepleiere, anestesisykepleiere, operasjonssykepleiere, bioingeniører, portører og radiografer som i det daglige jobber spredt i ulike avdelinger på SUS. Når en alarm går, samles alle i traumerommet innen få minutter.

Les mer i neste nummer av internmagasinet På Pulsen (publiseres i mai/juni).