
- Vi er kjempe fornøyde med at dugnadsånden fortsatt lever i Rogaland. Mange ammende kvinner har kontaktet oss i det siste med ønske om å bidra til at premature barn får den viktige morsmelken fra dag én, forteller Kristin Berakvam, leder for melkebanken ved SUS.
Idealister
Det er den siste tids diskusjon rundt betaling for morsmelk til melkebanken, som har vekket givergleden hos de ammende kvinnene. Kvinner som gir melk til melkebanken får per i dag ikke betaling.
- Kvinnene som har kontaktet oss er idealister, det er ikke penger som er deres drivkraft for å donere morsmelk. På lik linje med de som gir blod til Blodbanken eller pengegaver til Sykehuset i våre hender – så opplever disse kvinnene det som veldig godt å kunne bidra med morsmelken de har til overs, sier Berakvam.
Det er først og fremst kvinner som har for mye melk til sine egne barn som donerer overskuddet til melkebanken. Kvinnene får låne alt utstyr som pumper og lignende av sykehuset, de får omvisning på nyfødtintensiv avdeling og et diplom som takk for innsatsen.
Stram sykehusøkonomi
Det er i hovedsak stram økonomi ved Stavanger Universitetssjukehus som er årsaken til at man ikke betaler kvinnene for morsmelken. De stedene i Norge hvor kvinner får betalt, er betalingen i stor grad en godtgjørelse for reisen de må ta inn til sykehuset for å levere melken. Blodbanken gir sine givere kr. 40,- eller en gave for innsatsen. Ved SUS har man valgt en annen løsning som man mener er til beste både for mødrene og sykehuset.
- Vi kjører ut og henter melken hos kvinnene som donerer morsmelk. Dette er billigere enn å betale dem for å levere melken selv, og signaler tyder på at dette også er den gunstigste løsningen for kvinnene selv. De har barn å ta seg av, og mange bor et godt stykke utenfor Stavanger. Flere sier at de aldri kunne ha donert melk dersom de måtte levert den selv, sier Berakvam.
Livsviktig morsmelk
Kvinner som opplever å føde opptil flere måneder før termin har ikke nok melk selv til å dekke behovet til den nyfødte. Det kan ta opptil uker og måneder før melkeproduksjonen dekker barnets behov. Samtidig er det svært viktig at barnet får ekte morsmelk i stedet for kunstig erstatning basert på kumelk.
- Vi overdriver ikke når vi sier at morsmelk fra dag én kan være med å redde barnets liv. De premature barna har dårlig immunforsvar og trenger alle stoffene som finnes i morsmelken til å hjelpe de videre. Morsmelk får tarmsystemet skikkelig i gang, risikoen for infeksjoner og sykdommer reduseres og barnet får en bedre helse videre i livet, forteller Berakvam.
78 kvinner har donert morsmelk til SUS i år - til sammen rundt 800 liter morsmelk. For å kunne donere morsmelk må kvinnen være ikke-røyker, ikke gå på faste medisiner og være født og oppvokst i samme epidemiologiske miljø som Norge.